
Kullas ajoi ensimmäisessä erässä hienosti kuudenneksi, mutta toisen erän kolarointi ja kaatuminen toi 14:nnen sijan ja pudotti hänet harmittavasti päivän yhteistuloksissa 11:ksi.
Kullas ajoi ensimmäisessä erässä hienosti kuudenneksi, mutta toisen erän kolarointi ja kaatuminen toi 14:nnen sijan ja pudotti hänet harmittavasti päivän yhteistuloksissa 11:ksi.
Moto2-luokan kisaan viidennestä ruudusta startannut valkeakoskelainen ei onnistunut startissa ja putosi avausmutkien ruuhkassa sijalle 10.
Niklas Ajon hyvä nousu päättyi harmittavaan kaatumiseen Moto3-luokan kauden toisessa MM-osakilpailussa Jerezin radalla Espanjassa.
Tatu Lauslehto onnistui avaamaan kansainvälisen IDM-sarjan komeasti, kun Yamaha-kuljettaja saavutti Supersport-luokan kisoista kaksi palkintopallisijaa.
Sivuvaunu-luokan ratamoottoripyöräilijä Pekka Päivärinta parinaan sveitsiläinen Adolf Hänni oli pitelemätön RR.n avoimen Saksan mestaruussarjan avauskilpailussa
Salminen teki terävää jälkeä Italian sarjan avauksen muodossa ajamassaan tärkeässä testikilpailussa Bella Potenzassa. Moninkertainen maailmanmestari oli E2-luokan Husqvarnalla koko joukon nopein avauspäivänä täydentäen työnsä yleiskilpailun viidennellä sijalla sunnuntaina.
Harri Kullas paransi menoaan roimasti motocrossin MX2-luokan MM-kauden toisessa osakilpailussa sunnuntaina Bulgarian Sevlievossa.
Juha Salminen palasi tavallaan juurilleen, kun hän ajoi Husqvarnalla voittoon Italian sarjan avauksessa Bella Potenzassa.
Liikenneturvan koulutuspäällikkö Antero Lammin mukaan pääsyy onnettomuuksiin on mopoilijoiden ajotyyli.
VAG-konserni lähtee moottoripyöräbisnekseen ostamalla Ducatin
Sunnuntaina Hermunen voitti kaksi kolmesta kilpaerästä. Ainoa miinus tuli avauserän hylkäyksestä.
Pyrhönen ajoi Ranskassa eräsijat yhdeksän ja kahdeksan MX1-luokan kuljettajien ja sadekuurojen värittämässä kisassa.
Enduromoottoripyöräilyn huiput ovat nähtävillä Suomessa tänä vuonna
Joko ranteita pakottaa? Tällä viikolla Liikenneturvan Facebook-sivulla keskitytään motoristien ajokauden alkuun. Vierailijoiden kysymyksiin vastaa enduron maailmanmestari Juha Salminen.
Tuoreet rekisteröintitilastot enteilevät vilkastumista Suomen moottoripyörä- ja mopomarkkinoille.
Niklas Ajo käynnisti lupaavasti Moto3-luokan historiallisen MM-kauden Qatarissa.
Pyrhönen nappasi MM-avauksesta viidenneksi parhaimmat MM-pisteet
Kullas ajoi eräsijat 16 ja 11. Yhteistuloksissa hän oli 13.
Aika-ajoissa Rouhiaisen suoritus MX3-luokassa ei ollut niin hyvä kuin harjoituksissa, ja hän karsiutui maanantain osakilpailusta.
Maanantaina Hollannin Valkenswaardissa käynnistynyt motocrossin MX3-luokan MM-sarja ei alkanut Marko Kovalaisen osalta suotuisissa merkeissä. Hyvinkääläinen Yamaha-kuljettaja saavutti ensimmäisestä erästä neljä MM-pistettä 17. sijallaan. Toinen erä päättyi sadekelillä rajuun kaatumiseen.